Anđeli (ne)mogu da lete?

Ovo nisu najnovije tvrdnje senzacionalista, već ozbiljnih naučnika. Vodeći britanski biolozi su ustanovili da anđeli, onakvi kako su prikazani dok najavljuju Isusovo rođenje, imaju anatomsku grešku i nikada ne bi mogli da polete.

Biolozi su uporedili fiziologiju letećih vrsta sa umetničkim predstavama duhovnih i mitskih bića i otkrili da anđeli i vile koji se obično postave na vrh božićne jelke, ni u kom slučaju ne bi tamo uspeli da dolete sami od sebe.

Profesor Rodžer Voton sa Univerzitetskog koledža u Londonu, kaže da anđeli prikazani sa rukama i krilima nalik ptičijim apsolutno ne bi mogli da lete.

„Čak i površno ispitivanje dokaza u umetničkim predstavama pokazuje da anđeli i heruvimi ne bi mogli ni da se odlepe od zemlje, a kamoli da lete. Pa i da su sposobni da lebde u vazduhu, morali bi da budu izloženi veoma jakim vetrovima kako bi uzleteli, tako jakim, da bi bili oduvani pre nego što uopšte rašire krila“, tvrdi profersor Voton. „Zanimljivo je to, što je čuveni slikar Đoto naslikao anđela sa jednim jedinim krutim krilom, što bi mogao biti umetnički prikaz lebdenja. Ali ako anđeli zaista samo lebde na vazdušnim strujama, pitanje je kako im se krila savijaju, razvijaju i ušvršćuju zarad lebdenja?“

Anđeli, heruvimi i krilate bebe, mogu se videti na nekim od najpoznatijih svetskih religijskih slika i arhitektonskih celina. Oni lebde u vazduhu kao svedoci Božijih i ljudskih dela. Njihova moć da zaokupe ljudsku imaginaciju je tako velika, da je prošlogodišnje ispitivanje pokazalo kako većina Amerikanaca čvrsto veruje da anđeli postoje. Studija Foruma za istraživanje religioznog i javnog života ukazuje da 68 procenata od 36 000 ispitanih odraslih osoba smatra da živimo u svetu koji naseljavaju i anđeli i demoni.

Najnovija naučna istraživanja utvrdila su da su krila kod ptica evoluirala od podlaktica njihovih predaka pa je, tokom vremena, i sam oblik ptičijeg tela podređen načinu na koji ga prekriva perje. Redukovana gustina ptičijeg skeleta obezbedila je lagani ali veoma čvrst ram. Ali anđeli, prema pričama, imaju tela ljudi normalne visine, a heruvimi i krilate bebe uz to imaju i dodatnu težinu i prikazuju se kao debeljuškasta dečica sa majušnim krilima. Takođe im nedostaju i snažni mišići pomoću kojih ptice mogu da mašu krilima.

U toj naučnoj analizi objavljenoj u magazinu Optikon pod naslovom Anđeli, krilate bebe, zmajevi i vile: verovanje u nemoguće, biolozi su utvrdili da ni vile ne mogu da lete. Vile su obično prikazane sa insektoidnim krilima, često nalik vilinom konjicu ili leptiru. Oba ova insekta poseduju kompleksne leteće mehanizme, sa glavnim mišićima u toraksu, grudnom delu, pomoću kojih mašu krilima.

„Distorzija toraksa neophodna da bi vila sa krilima leptira uzletela, bila bi krajnje neprijatna po nju“, tvrde naučnici. „Savim je sigurno da vile, ako postoje, uopšte ne mogu da lete!“

Anđeli imaju poseban značaj u judeo-hriščanskoj tradiciji, ali i određenu ulogu u islamu. U Bibliji se anđeli veoma često pominju, a serafimi su opisani kao bića sa po šest krila.

Analiza profesora Votona bavi se i pitanjem zbog čega je mitologija još uvek tako jaka u svakodnevnom životu. „Kad razmišljamo o takvim stvarima, spoznajemo ponešto o tome u šta verujemo i šta je stvarno. Anđeli su veoma moćne religijske ikone, posebno za vernike. Njihova sličnost sa ljudima dodatno pojačava tu moć. Ali istovremeno, anđeli imaju krila, što ukazuje da su oni nešto mnogo više od običnog čoveka. Oni prenose poruke nebesima i zbog toga moraju da lete“, objašnjava Rodžer Voton. „Vile kakve smo navikli da zamišljamo, po legendi dolaze iz veoma prijatnog podzemnog sveta i obitavaju lutajući između tog i ovog našeg sveta. Letenje je idealan način da se smanji vreme neophodno za tako česta putovanja između dva sveta.“

Foto: Pixabay

Tesline energetske ploče