Tvorac Tesline purpurne ploče Ralf Bergstreser nije patentirao svoj pronalazak; želeo je da ga ljudi iz celog sveta koriste i da Teslina ploča ne bude u vlasništvu nijedne firme, što je dostojno poštovanja. Bergstreser nije masovno proizvodio Ploče i nije mu ni trebala nikakva zaštita – on je bio istraživač a ne biznismen.
Danas u svetu postoji veliki broj patenata koji se odnose na Teslinu purpurnu ploču. Da se razumemo, niko ne može da prisvoji Teslinu ploču i da, prijavom svetskog patenta, zabrani drugima da je prave i prodaju. To nije moguće. Ali, trebalo bi imati u vidu da se tehnologija razvija i da su firme (i pojedinci) koje su napravile neko usavršavanje u tehnološkom procesu, želele da svoj rad i ulaganje u istraživanje, krunišu – priznanjem. Patent je najbolje priznanje za bilo koji proizvod ili tehnološki postupak. Zbog čega? Pre svega zbog toga što svaka patentna prijava prolazi kroz postupak proveravanja i to rade patentni stručnjaci u Patent zavodu. To znači da ako nešto nije Teslina purpurna ploča, ne može se dobiti patent koji u svom nazivu ima to ime. Ako je Ploča prošla patentnu proceduru i priznat je patent koji nosi naziv Teslina purpurna ploča – onda je to najbolja potvrda da to jeste Teslina purpurna ploča. Kod nas se upravo iz tog razloga firme odlučuju za patentnu proceduru (koja nije ni brza ni jeftina) – time dobijaju dokaz da je njihov proizvod baš ono što se i u njegovom nazivu tvrdi da jeste. Mada, i pored toga naći će se oni koji će da tvrde suprotno, bez ikakvog dokaza.
Patent je ozbiljna stvar za ozbiljne ljude. Ko to ne razume, nije ni vredan polemike.
Pokušavajući da umanje značaj patenta, kod nas postoje pojedinci koji tvrde (na svojim sajtovima) da “prodavci navodne Tesline ploče menjaju dimenzije kako bi mogli da Ploču prijave kao svoj patent….”
Ovo je samo jedan od primera krajnje neobaveštenosti, možda i gluposti… Svako ko je bar prošao pored Patent zavoda zna da DIMENZIJE NISU PATENTIBILNE. Dakle, ne možete dobiti patent ako ste samo promenili dimenzije! Patent podrazumeva inovaciju, originalno rešenje, što se utvrđuje posle sveobuhvatne provere… Da je moguće samo menjati dimenzije za koji milimetar, onda bi se ceo svetski sistem patentnog prava jednostavno raspao – jer bi svako krao od svakog i samo menjao dimenzije iste stvari. (Ako ne verujete, pozovite Patent zavod – kod nas se zove Zavod za intelektualnu svojinu – i proverite).
Zbog čega se oni koji nemaju patent podsmevaju onima koji imaju priznat patent? Pa, ne treba biti mnogo pametan pa shvatiti zbog čega je to tako. A ozbiljne firme će i dalje ulagati u patente…
Ako vas interesuje ova tema kliknite ovde za još podataka….